Spoločenstvo slovenských gréckokatolíkov v Mníchove


V pražskej katedrále pochovali zosnulého českého kardinála Miloslava Vlka

25. marca 2017 do Arcibiskupskej hrobky v pražskej Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtecha v Prahe bola dnes krátko po jednej hodine uložená rakva s telesnými ostatkami kardinála Miloslava Vlka; vyvrcholilo tým trojdňové lúčenie so zosnulým emeritným pražským arcibiskupom.

Hlavným celebrantom zádušnej svätej omše v zaplnenom chráme na Hradčanoch bol kardinál Dominik Duka OP, kazateľom biskup František Radkovský a záverečné obrady viedol olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Predseda ČBK v úvode pripomenul snahu kardinála Vlka o obnovu Cirkvi po prevrate v novembri 1989 i to, že budoval úrad Pražského arcibiskupstva, zasadzoval sa o medzináboženský dialóg, pomáhal pri budovaní cirkevného školstva a položil základy Pražskej Arcidiecéznej charity. "Lúčime sa s pražským arcibiskupom, nástupcom kardinála Tomáška, ktorému pripadla úloha vystavať budovu Cirkvi v slobodnom, suverénnom a demokratickom štáte," zdôraznil Dominik Duka.

Emeritný plzeňský biskup František Radkovský vo svojej homílii hovoril o živote zosnulého v dobe komunistických represií a o "dá sa povedať tajomstve", ktorým bolo celoživotné rozhodnutie pre Boha a túžba stať sa kňazom, ktorá ho "vždy znovu a znovu" sprevádzala až do smrti. Prakticky to okrem iného znamenalo, že sa vytrvalo snažil hľadať a plniť Božiu vôľu, povedal pri spomienke na svojho duchovného brata František Radkovský (celý text príhovoru je na stránke cirkev.cz).

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner sa vo svojom smútočnom príhovore na začiatku záverečných pohrebných obradov naopak zameral na nádej prežívanej chvíle smútku. Vyzval všetkých prítomných, aby každý z nich v tichosti Miloslavovi Vlkovi poďakoval za to, čo je pre nich dôležité a vyzval ich, aby nezabúdali na nádej, ktorá smrť prekonáva.

Na slávnosť prišlo podľa organizátorov okolo štyritisíc hostí. Na poslednej rozlúčke sa zúčastnila rodina, boli prítomní diecézni biskupi všetkých českých a moravských diecéz, pomocní biskupi, apoštolský nuncius v Čechách Giuseppe Leanza, zástupcovia reholí, cirkevných hnutí a približne tritisíc veriacich.

Biskupské konferencie okolitých štátov zastupovali predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský; kardinál Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij (zástupca Hnutia Fokoláre), thajský arcibiskup z Bangkoku; kardinál Joachim Meisner, emeritný arcibiskup z Kolína nad Rýnom; kardinál Stanisław Dziwisz, krakovský emeritný arcibiskup; kardinál Christoph Schönborn OP, viedeňský arcibiskup; kardinál Josip Bozanić, chorvátsky arcibiskup zo Záhrebu; biskup Rudolf Voderholzer z Regenburgskej diecézy.

Nechýbali ani zástupcovia cirkví združených v Ekumenickej rade cirkvií (na čele s jej predsedom Danielom Fajfrom); predstavitelia verejného života na čele s ministerkou Karlou Šlechtovou, Pavlom Bělobrádkom, Danielom Hermanom, Mariánom Jurečkom a Armády ČR, ktorú reprezentoval náčelník generálneho štábu Miloš Bečvár a hlavný vojenský kaplán Jaroslav Knichal. Na obradoch sa zúčastnil aj emeritný rektor Karlovej univerzity prof. Ivan Wilhelm. Kondolenciu pápeža Františka prečítal apoštolský nucius Giuseppe Leanza.

"So všetkými sa lúčim a teším sa dovidenia," píše kardinál Miloslav Vlk vo svojej záveti; zomrel 18. marca 2017 vo veku nedožitých 85 rokov a na poslednú cestu ho vyprevádzal Svatováclavský chorál (Zdroje: ČTK / Pražské arcibiskupstvo / Cirkev.cz / tkkbs.sk).

«Návrat do správ»© Spoločenstvo slovenských gréckokatolíkov v Mníchove, 2018.

Coded by Ing. Marián Čonka