Spoločenstvo slovenských gréckokatolíkov v Mníchove


X. Majstrovstvá Európy kňazov v halovom futbale

(Michalovce, 1.-5. február) V poradí desiate Majstrovstvá Európy kňazov v halovom futbale hostila Košická eparchia v spolupráci s Košickou arcidiecézou ako spoluorganizátorom, s mestom Michalovce ako generálnym partnerom a s ďalšími partnermi. Prvý deň spočíval predovšetkým v príchode a ubytovaní kňazských futsalových družstiev z 15 krajín Európy a spoločnou omšou. Oficiálne otvorenie Majstrovstiev sa uskutočnilo v nasledujúci deň svätou omšou vo farskom chráme v Michalovciach a predstavením jednotlivých tímov v Mestskom kultúrnom stredisku. Zápasy, hrané v popoludňajších zápasoch sa hrali v Chemkostav aréne a v Mestskej športovej hale. Tímy boli rozdelené do 4 skupín, z ktorých do štvrťfinále postupovali prvé dve.

Tím Slovenska, ktorí tvorili kňazi Prešovskej archieparchie, Košickej eparchie a Košickej arcidiecézy, porazil Čiernu Horu 5:1, Česko 4:1, avšak nestačil na Poľsko, s ktorým prehral 0:3. Slováci postúpili zo svojej skupiny do štvrťfinále z druhého miesta, no po prehre s Bosnou a Hercegovinou 2:4 sa do semifinále neprebojovali. V poslednom zápase prvého hracieho dňa o umiestnenie Slovensko odohralo ešte zápas s Maďarskom, ktorému podľahlo 0:2.

Po treťom oddychovom dni turnaja, ktorý účastníci prežili návštevou mesta Košice a archijerejskou svätou liturgiou v katedrálnom chráme v Košiciach, nastúpili do zápasov o umiestnenie. Slovensko si po výhre nad Ukrajinou 2:0 vybojovalo 7. miesto na šampionáte. Dramatické chvíle prinieslo predovšetkým semifinále, v ktorom tím Poľska porazil Chorvátsko 3:0 a tím Chorvátska zvíťazil proti Bosne a Hercegovine 2:0. Bronzovú medailu si vybojovalo Chorvátsko, ktoré zdolalo Bosnu a Hercegovinu 2:0, a Poľsko sa po prehre s Portugalskom 1:2 muselo uspokojiť so striebrom.

Na hracej ploche sa okrem kňazov predstavili aj biskupi. Za slovenskú reprezentáciu nastúpil košický eparcha, vladyka Milan Chautur, a v maďarskej bránke výborne chytal biskup Mons. Lászlo Kiss-Riggo z diecézy Szeged-Csanád. Slovenských reprezentantov prišlo povzbudiť viac ako 500 divákov, ktorí vytvorili skutočnú futbalovú atmosféru.

Celkové poradie je nasledovné:
1.Portugalsko
2.Poľsko
3.Chorvátsko
4.Bosna a Hrecegovina
5.Maďarsko
6.Bielorusko
7.Slovensko
8.Ukrajina
9.Rumunsko
10.Rakúsko
11.Taliansko
12.Čierna Hora
13.Česko
14.Kazachstan
15.Slovinsko

Vladyka Milan Chautur o Majstrovstvách povedal:

„Môže sa zdať, že šport ako hodnota nemá zvlášť významné miesto v živote viery a v živote Cirkvi. Svätý otec František nás však z tohto omylu vyvádza rozličnými vyjadreniami. A ja po 5-dňovom kontakte s kňazmi športovcami môžem povedať, že aj šport je iba prostriedok, nie sviatostný, nie vedecký, nie iba organizačný ale je to prostriedok pre spájanie ľudí pri jednotnom nasmerovaní. Keďže kňazi Európy sa stretli z 15-tich krajín na Slovensku, mohli zažiť spoločne kus atmosféry slovenskej cirkvi, povzbudiť sa modlitbou v našich chrámoch a k tomu aj stretnúť sa s fanúšikmi, ktorí o Bohu nepremýšľajú, ale vnímajú kňazov ako športovcov, ktorí svoj cieľ majú v Bohu. A preto aj keď sme nezískali prvé miesta vo futsale, získali sme, podľa vyjadrenia mnohých, prvé miesto v doterajšom organizovaní tohto podujatia, nakoľko všetci zhodne tvrdili, že bolo tu cítiť kus človeka, ktorý je pozorným hostiteľom a zároveň je rovnako kňazom, ktorý ma starosť o vieru svojich veriacich. Mňa osobne prekvapil mediálny záujem o toto podujatie i pozitívne ohlasy bežných ľudí, ktorých som stretával na ulici a zároveň premietnutie tohto pozitívneho do spravodajstva aj komerčných médií. Takže na záver hodnotím futsalové Majstrovstvá Európy kňazov ako jeden z vydarených momentov cez ktoré sa dajú spájať ľudia, veriaci i neveriaci, nadšenci futbalu i len pozorovatelia. A toto spojenie je nie spojením na báze profesionality vo futbale, ale na báze hodnôt ľudskosti a viery.“

(Zdroj: www.futsal.grkatke.sk)

«Návrat do správ»© Spoločenstvo slovenských gréckokatolíkov v Mníchove, 2018.

Coded by Ing. Marián Čonka